For å gjøre en liten vri på vårturen vår, som pleier å gå til Oslo. Så valgte vi Drøbak i år. Ingen av oss hadde vært der tidligere og etter litt googling så var det litt av hvert å finne på der. Sofie hadde ikke fått særlig frokost da hun lett blir bilsyk, så det ble frokost på bryggekanten mens vi sjekket ut bryggelivet i Drøbak.
Små jenter blir fasinert av det yrende livet på bryggekanten. Det overrasket meg også at det var veldig klart vann så en kunne se bunnen med både sjøstjerner og et utall av maneter. Det er mye skipsfart i sundet der, så gjennomstrømningen er god. Da blir vel vannet automatisk klarerere med mye dyreliv.
Havfruer som poserer for å lure med seg mannfolkene ned i dypet. Fortellinger om havfruer finnes over store deler av verden. Den eldste kjente havfruehistorie er fra Assyria, ca. 1000 f.Kr. Atargatis, mor til den legendariske assyriske dronningen Semiramis, var en gudinne som elsket en dødelig gjeter men kom i skade for å drepe ham.
Siden akvariet lå på brygga var det naturlig å starte der før vi tok båten over til festningen.
Det var mange små akvarier der med et yrende dyreliv. De hadde to åpne akvareier, et til store fisker og ett lite grunt et som det var forskjellige smådyr som ungene kunne ta på. Vannet var iskaldt, men jeg er ikke av de som har kjent for mye på saltvannslivet.
Jeg vet ikke hva alle de forskjellige artene heter, for meg er krabbe krabbe og fisk er fisk på en måte.
Det er en grunn til at dyrene er i små tanker uten andre i nærheten, med tanke på hva disse klørne kan utrette. Men jeg tror mer på større tanker med mangfold i. Dyrene i havet er ikke vant til så små forhold.
Dyrene var livate i det minste
Anemoner var det også mange av i forskjellige variasjoner.
Sjøanemoner er et koralldyr. De er skjelett løse og i praktfulle farger. I tropiske farvann kan de bli opptil 60 centimeter.
Sjøanemonene spiser både kreps, fisk og maneter som svømmer forbi.
Fasinerende skapninger
Noen tror de gjemmer seg
Mens andre faktisk gjemmer seg.
Det er mange underlige skapninger på havbunnen, mange av dem lever i flokk eller i det minste to og to.
Denne spyttet sandkorn ut igjen like fort som han dyttet dem inn.
Det var mange anemoner der
Det var selvbetjening på alvariet. Vi kjøpte billetter i en automat og så kunne vi gå inn.
Mange ligger bare rolige og venter på at noen skal komme forbi
Rekene vrimlet i et av akvariene
Andre er skumle, angrep er beste forsvar.
I bassenget der ungene kunne kjenne på
Spennende for både store og små.
What a lovely way to spend a Spring day! Beautiful photos and I love aquariums, I find them very fascinating and relaxing. Thank you so much for sharing.
SvarSlettSjøanemonene er virkelig flotte. De ser nesten ut som blomster.
SvarSlettDrøbak er skikkelig idyllisk. Morsom krabbe og fisker!
SvarSlettIt's always fun to visit and aquarium and your photos were terrific!
SvarSlettWe love the aquarium, your photos are lovely and I'm glad you all had a good time.
SvarSlettDen frukostplatsen var nog en av de finaste man kan tänka sig och det smakade säkert väldigt bra :D
SvarSlettDet är spännande att få se vad som gömmer sig långt ner under vattenytan. Många fina bilder och jag tycker att alla anemoner, koraller och annat kul är mer intressant och spännande än fiskar.
Beautiful shots. I would love to take part of this adventure. Wow.
SvarSlettThank you for joining the Wordless Wednesday Blog Hop.
Have a fabulous Wordless Wednesday, Lillian. Scritches to the furbabes. ♥