Jeg har tatt inn ringblomster i hele sommer. De har stått til tørk på en tallerken og i en krukke i stua. I påvente av å bli lagt ned i oliven olje, Jeg visste jeg hadde igjen noen desiliter fra olja jeg laget sist vinter. Så da måtte jeg bruke opp den først, så jeg fikk tett glass å legge de på for ny runde.
Siden høsten var så varm så plukket jeg inn ringblomster langt ut i oktober. De må være skikkelig tørre når du skal legge olje på dem, ellers mugger olja og da er den ubtukelig.
Jeg fant fram remediene mine for å se om jeg hadde alt jeg trengte. Det hadde jeg, og mer til. Jeg må få kjøpt meg litt lut igjen, for det er jeg tom for.
Ingrediensene skal smelte i vannbad, det er viktig at det ikke koker. Da blir egenskapene ødelagt i ingredisensene.
Viktig å røre innimellom slik at alt blander seg.
Litt flytende E-vitamin for optimal virkning.
Tømte kjelen i et desilitermål så jeg ikke skulle søle så veldig. Er ikke så enkelt å helle fra kjele. Man må forte seg før det kjølner, for da er det ikke flytende lenger.
Jeg hentet de ringblomstene som hadde ligget til tørk og fordelte de i hvert sitt norgesglass.
Jeg visste at jeg ikke hadde igjen mer enn kanskje en halv kanne med olivenolje, så jeg fordelte blomstene i to like deler omtrent og helte på resten av olja i glassene. Så skal disse stå minst 4 uker å trekke ut næringsstoffene fra ringblomstene ut i olja.
I slutten av januar skal olja siles slik at blomstene ikke lager bøss i salva jeg skal lage.
Ting har lenger holdbarhet i mørke bokser enn i klare gjennomsiktige. De har litt mer i seg enn vanlig ringblomstsalve, så jeg skal teste ut litt ulike bruksområder på denne varianten. Tror den egner seg både som lepomade og hårkur.
Kanskje noen fortjener litt til jul...
Det ser så spennende ut. Salven høres jo veldig fin ut. Det er sikkert morsomt å lage egne produkter.
SvarSlettI can smell it from here. How crafty.
SvarSlettHave a fabulous day and week, Lillian. Scritches to the furbabes. ♥